Collection: Watercolor Studies
These watercolor paintings are part of my regular practice, painted mostly from life. Some of the studies are from my figure painting classes with a live model, but most are from my practice at home or while traveling, painted in New York or Rhode Island, Toronto, Boston, Los Angeles, Hawaii, Munich, Paris, etc. Figure, still life and outdoor scenes are painted from life, but copies of 19th Century paintings by the masters are occasional exercises and will be noted on the study.
These paintings are are painted on 100% pure cotton paper (French Arches paper or Italian Amatruda) and will be shipped in a protective mat. Please note that as sizes vary, the mat used for shipping may not be a perfect fit for the painting, so custom-cut mats are recommended prior to framing.
-
Ripe Pomegranate Study
Regular price $875.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $875.00 USD -
Double Pomegranate Study
Regular price $875.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $875.00 USD -
Orange Lily Study
Regular price $325.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $325.00 USD -
Evening Light Study
Regular price $220.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $220.00 USD -
Large Lillies Study
Regular price $450.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $450.00 USD -
Study of Upper West Side Buildings (large)
Regular price $1,250.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $1,250.00 USD -
Study of a portrait by Klimt
Regular price $600.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $600.00 USD -
Study of an overripe banana
Regular price $800.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $800.00 USD -
Leroy Street, New York City
Regular price $2,200.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $2,200.00 USD -
Hofgarten, Munich
Regular price $750.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $750.00 USD -
Copy - 19th Century Nude Study
Regular price $1,250.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $1,250.00 USD -
Study of a portrait by Klimt (small)
Regular price $425.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $425.00 USD -
Sold out3 Figs Study
Regular price $425.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $425.00 USDSold out -
Sold outSalt Pond, Rhode Island Study
Regular price $325.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $325.00 USDSold out -
Figs in a Bowl Study
Regular price $1,250.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $1,250.00 USD